Köftür

KÖFTÜR YAPIMI :

Pekmez leğeninde kaynayan şıraya azar azar atılan, atıldıkça da KÖFTÜR KÜREĞİ ile ağır ağır karıştırılan UN (nişasta) bu pekmezi koyulaştırıp KÖFTÜR e dönüştürür. Kıvamına kadar karıştırılarak pişirilen bu tatlı pelte, sıcağı ile leğenden alınıp yayvan kaplara dökülerek temiz bir yerde, donup -soğumaya, dinlenmeye bırakılır, Bu esnada ipe dizilen ceviz içi örgüleri de sıra ile kaynamakta olan köftür pekmezi leğeni içine batırılıp çıkarılarak CEVİZ SUCUĞU yapılır, asılarak kurutulan ceviz sucuğu dediğimiz bu tatlı nevale de kışın yenmesi için konulur saklama kabına.Dinlenme ve donması biten köftür peltesi yayvan kabı içinde baklava dilimi şeklinde dilimlenerek düzgün tahta ya da temiz bezlere alınarak, güneş altında,birkaç gün kurutulduktan sonra saklama kaplarına alınır,ağızları kapatılarak erzak odasının en serin köşesinde saklanır. Köftür blokları gün geçtikçe küp içinde şekerlenir. Köftürlerin üzerleri beyaz renkte şeker tabakası ile kaplanır.Zamanı gelende açılan köftür küpünün kapağı altından gelen o nefis köftür kokusu insanın iştahını kabartır..Hele de yanında ceviz içi varsa...

Bağ bozumu ve hevenklik kesiminde dökülen üzüm taneleri ile, taşınması esnasında dökülen üzüm taneleri de yıkanarak kurutulur ve kış katığı olarak ak torbalarda saklanır.

Bin bir zahmet ve emekle yapılan pekmez kış buyunca yemek sofralarında tatlı olarak yendiği gibi, Pelte ve hasirde yapımının da temel maddesi, erişte pilavının yanında ekşi pekmez şerbeti Kavut (Gavut; en ince bulgur elentisi) katmasının tatlısı,yoğurtlu pekmez karışımının tatlı rengi olarak olarak soframızda ve ağız tadımız da kalarak tükenir gider bahara dek..Uzun kış gecelerinde gelen misafire ikram (Sini çıkarma ) edilen eğlencelik sinisinin orta yerinde yer alır KÖFTÜR tabağı ve onu yanı başında böbürlenmekten kabukları çatlayıp çenetleri açılan ceviz .Gavurga, çetene,iğde, kuru ve yaş hevenk üzümü, kabuklu fıstık, elma, armut, ayva gibi çerez ve meyveler de sinide bir besin zenginliği olarak yerlerini alırlar.

File 09228 KÖFTÜR 1

KÖFTÜR 5 MRT_6476